PAR WPC

 

 

Kā atšķirt kvalitatīvu WPC produktu

Liela daļa gala patērētāju uzskata, ka visi WPC terases dēļi ir vienlīdzīgi, tomēr iedziļinoties atklājas, ka tā nav taisnība. WPC profili tiek ražoti no WPC granulām, kuras, savukārt veido vairāki komponenti: koksne, polimēri un dažādas piedevas. Tirgū pieejamajā WPC dēļu klāstā ir konstatētas būtiskas kvalitātes variācijas, ko nosaka izmantoto komponenšu veids, to attiecība un katras komponentes kvalitāte. Pašreiz Eiropas tirgū pozicionējas aptuveni 40 WPC dēļu ražotāju un to produktu raksturlielumi būtiski atšķiras. Vispārīgi gan ir spēkā princips – jo zemāka cena un mazākam tirgum ražots produkts, jo lielāka iespējamība, ka tajā nebūs visas nepieciešamās piedevas.

Norddeck produktu ražošanas tehnoloģija

Ir vairākas kategorijas, kurās var savstarpēji salīdzināt dažādu ražotāju produktus. Kā viena no galvenajām ir izmantotās plastmasas tips. 99% industrijas izmanto divus variantus – PVC (polivinilhlorīdu), vai Poliolefīnus (Polietilēns un Polipropilēns). Izmantojot PVC tiek panākti labāki produkta cietības rādītāji, tomēr izstrādājumi ir trauslāki, ko var īpaši labi novērot zemākās temperatūrās. Īpaši svarīga šī nianse kļūst ziemeļvalstīs, kur bieži temperatūra ir mīnus grādos. Produkti, kuru sastāvā ir PVC, Eiropas tirgū bieži nebauda labu reputāciju un tos neuzskata par videi īpaši draudzīgiem, jo pastāv uzskats, ka PVC ar laiku izdala indīgas vielas. Turpretim poliolefīnus plaši izmanto, ražojot pārtikas iepakojumus, traukus un citus sadzīvē lietojamus izstrādājumus, kas padara šo plastmasu pievilcīgāku patērētājiem. Nav vienota viedokļa, kas ir labāk, attiecīgi tirgū eksistē abu veidu produkti, tomēr uz PVC bāzētus izstrādājumus pamatā tirgū virza lieli Eiropas ražotāji, kas vēsturiski ir nodarbojušies ar PVC profilu ražošanu (tādējādi pārstrādājot WPC produktos PVC fabriku saražotos brāķus), kamēr jaunizveidoti uzņēmumi parasti izvēlas alternatīvus variantus.

Izmantotā koksne var būt gan koka skaidas, gan putekļi, un tās daudzums variē no 40 līdz 80%. Lai WPC terases dēļi būtu piemēroti āra apstākļiem, resp., būtu piemēroti paaugstinātam mitrumam, ir jāpanāk, lai koksne nesaskartos ar mitrumu. To var panākt, pilnībā iekapsulējot katru koksnes daļiņu polimēra apvalkā. Izmantojot par maz polimēra un par daudz koksnes, polimēra apvalks pilnībā neizveidojas atļaujot koka daļiņām savā starpā saskarties un mitrums var ceļot izstrādājuma iekšienē, kā rezultāta dēlis var briest, izliekties, pūt. Tātad ir jāpanāk optimāla koksnes un polimēra attiecība. Ja kā polimēru izmanto PVC, maksimāli pieļaujamais koksnes daudzums ir līdz 50%. Kā polimēru izmantojot HDPE vai PP, optimāli pieļaujamais koksnes sastāvs ir 50-60% robežās atkarībā no koksnes daļiņu izmēra un iekārtu spējas labi samaisīt sastāvu. Nozīme ir arī koksnes sagatavošanas procesam, jo ļoti smalki malumi jeb koka putekļi kalpo tikai par pildvielu, bet pareizi sagatavota koka šķiedra pilda arī armējošu funkciju. Tādējādi rezultātā ir iespējams sasniegt daudz labākus fiziskos parametrus, tomēr šādu šķiedru izmantošana ir līdz pat vairākām reizēm dārgāka un sarežģītāka no ražošanas viedokļa.

Zem mikroskopa, koksnes daļiņas WPC sastāvā

Tirgū ir pieejami arī neslīpēti WPC terases dēļi, kuros deklarētais koksnes daudzums ir virs 70%, un ražotāji tos pozicionē kā īpaši ekoloģiskus. Īstenība gan ir tāda, ka slīpējot šos dēļus, tiek noslīpēts vienīgais aizsargslāni veidojošais polimēra apvalks, bet atsegtā koksne ir mitrumu uzņēmīga. Tātad, produkts nebūs lietojams āra apstākļos. Papildus problēma slēpjas apstāklī, ka arī ekspluatējot neslīpētu WPC dēļu terasi, dēļi ar laiku nodils, tiks atsegta neaizsargātā koksne un mitrums sabojās terasi. Parasti gan ražotāju vēlme sasniegt augstus koka pildījuma procentus ir skaidrojama ar pašizmaksas samazināšanos, tomēr ir pierādīts, ka pie koka koncentrācijas virs 65% izstrādājumi sāk uzsūkt ūdeni.

Ražošanā tiek arī izmantotas piedevas, kā piemēram krāsu pigmenti, UV-stabilizatori, fungicīdi u.c. Piedevas nodrošina un uzlabo produkta mehāniskās īpašības, novērš plaisāšanu, nodrošina krāsu noturību, kā arī noturību pret sēnītēm, pelējumu, grauzējiem u.c. Šo informāciju gan arī visi ražotāji uzskata par komercnoslēpumu, un netiek izpausts ne kādas piedevas tiek izmantotas, ne to koncentrācija. Ļoti labiem izstrādājumiem var tikt izmantotas pat vairāk kā deviņas dažādas piedevas. Svarīga ir arī piedevu lietošana nepieciešamajos daudzumos, jo bez tām terases dēļiem var parādīties tādas problēmas, kā krāsu balēšana un plaisāšana UV staru ietekmē, oksidēšanās un daudzas citas. Diemžēl šīs problēmas parādās tikai ilgtermiņā, tāpēc klients veikalā nevar noteikt izstrādājuma kvalitāti un dzenoties pēc lētāka produkta bieži sanāk vilšanās, piemēram nopērkot Āzijā ražotu lētu produkciju.

Eiropas tirgū nonāk arī Ķīnā ražotie produkti, kas tomēr ir zemas kvalitātes. Pētījumi liecina, ka daudzi Āzijas ražotāji manipulē gan ar sastāvdaļām, gan ar to proporcijām. Ražots tiek tikai no pārstrādātas zemas kvalitātes plastmasas. Izmantojot mazvērtīgus krītu, talku un karbonātu atvasinājumus, tiek palielināts piedevu īpatsvars līdz pat 20%, tādējādi palielinot produkta blīvumu, bet samazinot citus izturības parametrus. Citas piedevas, kā, piemēram, UV-stabilizatori un fungicīdi tiek izmantotas mazāk kā paredzēts, vai arī netiek izmantotas vispār. Biežākā koksnes – polimēru attiecība ir 50/50 un koksnes vietā tiek izmantots bambusa pulveris, jo Ķīnā nav pieejamas koka šķiedras, kas produktiem nodrošinātu armējošu efektu

Diemžēl WPC produktiem vizuāli noteikt kvalitāti ir grūti, veikala plauktā tie lielākoties izskatās labi, bet savu īsto dabu parāda tikai pēc uzstādīšanas. Tomēr pirms iegādāties ir daži momenti, kuriem ir vērts pievērst uzmanību:

  • Vai dēļa iekšējā struktūra ir taisna – Ja iekšējas sieniņas nav ideāli taisnas un neveido precīzas dobās kameras, tas liecina par ļoti nekvalitatīvu produktu. Ir liels risks, ka šāds dēlis ar laiku sāks deformēties.
  • Vai materiālā nav pūslīši, jeb griezuma vietā atsedzas poras – tā ir pazīme, ka ražošanas procesā materiālā ir bijis mitrums. Šāds materiāls arī ekspluatācijas laikā uzsūks ūdeni, un ļoti ātri sabojāsies.
  • Virsmas vienmērīgums – ja uzmanīgi izvērtējot virsmas kvalitāti ir redzamas nelielas atšķirības toņos, tas nozīmē, ka materiāls nav vienmērīgi izmaisīts, un visticamāk tam dažas vietās pietrūks piedevas, tādējādi tas arī novecos dažādi. Pat pati nelielākā pleķainība laikam ejot tikai pastiprināsies.