PAR WPC

 

 

WPC terases dēļu raksturojums un
salīdzinājums ar koka terasēm

WPC grīdas segumi kā būvniecības materiāls ir stiprs, mitruma izturīgs maisījums, kas veidots, lai izturētu visa veida nelabvēlīgus laika apstākļus, ieskaitot lietavas, pūšanu, sāli, smiltis un intensīvu cilvēku pārvietošanos. Virsma izskatās labi pat ar minimālu apkopi dabīgā koka izskata dēļ. Atsevišķi ņemot, gan plastmasai, gan koka šķiedrām piemīt dažādi trūkumi. Piemēram, tīra plastmasa izplešas un saraujas līdz ar temperatūras svārstībām vairāk nekā koks. Taču visdrīzāk tieši koka šķiedras vairāk uzsūks ūdeni, pārklāsies ar pelējuma sēnīti vai miltrasu un nokrāsosies spēcīgu lietusgāžu un nelabvēlīgu laika apstākļu rezultātā. Apvienojot koku ar plastmasu, ļauj novērst visus minētos trūkumus un piedāvāt klientiem labāku produktu kā klasisku koka terases dēli, tajā pašā laikā neko nezaudējot tā vietā. Tas ir īpaši svarīgi Latvijas klimata apstākļos, kur ik gadu ir daudz sasalšanas – atkušanas cikli, kas būtiski bojā koksni.

Norddeck terases dēlis pēc 15 gadiem un jauns

Novecojis koka terases dēlis

Tā ir droša, dabai draudzīga alternatīva tradicionālo koka vai plastmasas grīdas segumu, margu un iežogojumu vietā, kas ilgtermiņā ļauj ietaupīt, jo parasta koka dēļu mūžs ir visai īss – lai tos vairākus gadus uzturētu vizuāli labā stāvoklī, ir regulāri jālieto dažādi ķīmiskie aizsardzības līdzekļi. WPC terase dēļu kalpošanas ilgums ir vismaz 25 gadi bez ikgadējās ķīmiskās apkopes. Tīrīšana veicama vienkārši noskalojot tos ar augstspiediena ūdens strūklu.

WPC terases elementus nav nepieciešams krāsot, jo krāsas efektu nodrošina krāsas pigmentu piedevas, kas tiek piejauktas ražošanas procesā, tādējādi iekrāsojot profilu jau visā masā, ne tikai ārējā slānī.

Īpašība Terase no koka dēļiem Terase no WPC dēļiem
Kalpošanas laiks 3-7 gadi 25 gadi un ilgāk
Kopšana Nepieciešama regulāra apkope – eļļošana, krāsošana un atjaunošana. Apkope nav nepieciešama. Prasa minimālu kopšanu – ik pa laikam jānotīra.
Laika apstākļu ietekme Uzsūc mitrumu. Piebriest, deformējas.
Sapūst, ja nav atbilstošas apstrādes.
Var saēst kaitēkļi – ķirmji, termīti.
Veido plaisas un skabargas.
Ilgstoša izturība pret atmosfēras ietekmi.
Kaitēkļi neiemetas, jo tiem trūkst barības.
Neuzņēmība pret mitrumu.
Neplaisā, neveido skabargas.
Mitra virsma gandrīz neslīd.
Krāsu toņa noturība UV staru ietekmē virsma ar laiku paliek pelēka. Augsta krāsu toņa noturība.
Estētika Dēļos redzamas skrūvju galvas. Dēļi tiek fiksēti ar neuzkrītošiem stiprinājumiem. Dobajā profilā var ievietot elektrības vadu grīdas apgaismojumam.
Ietekme uz apkārtējo vidi Lai izveidotu 100 m2 terasi, jānocērt aptuveni 14 koki. Ja izmanto tropisko koksni, veidojas negatīva CO2 bilance. Netiek nocirsts neviens koks, jo koksnes izcelsme ir skaidas no galdniecībām.
Dēļi ir atkārtoti pārstrādājami.

Latvijas apstākļiem piemērotākie koka terases dēļi, kas nodrošina salīdzinoši pieņemamu ekspluatācijas kvalitāti ir Sibīrijas Lapegle un Termiski apstrādātas priedes terases dēļi, tomēr katram no tiem ir savi trūkumi. Lapegle dabiski augot ir ļoti pilna ar sveķiem, kas nodrošina tās ilgmūžību, tomēr šie paši sveķi traucē lapegli pilnvērtīgi apstrādāt un aizsargāt tās virsmu no ārējo elementu iedarbības. Lapegle pēc diviem gadiem neizbēgami zaudēs savu krāsu un paliks pelēka, virsmas kvalitāte arī samazināsies parādoties skabargām. Papildus, tam esot dzīvam materiālam, ir risks lapegles dēļiem izliekties un censties noraut stiprinājumus. Savukārt termiski apstrādātiem priedes terases dēļiem ir kritiski nodrošināt, ka virsma ir piesūcināta ar eļļu. Ir ieteicams eļļot dēļus divas reizes gadā, bet pat tas pilnībā nepaglābj no nelielu plaisu rašanās.

WPC terases dēļi ir Latvijas klimatam piemērotākais terases segums ilgtermiņā, kas neprasa regulāru kopšanu.